понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone sztachety alias mówiąc wprost żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Żywopłoty z reguły pełnia funkcje ogrodzenia, natomiast często służą i za dekoracje. Przeważnie takie sztacheta z plastiku buduje się w słonecznych elementach, gdzie szybko wzrastają oraz mocno się zagęszczają. Wiele powabu maja tez takie rosnące ogrodzenia, jakie wiodą poprzez cieniste zakątki skweru. Ciemna zieleń liści z przejrzysta gdzieniegdzie gmatwanina witek albo kwiatami kreują przyciągające wzrok obrazy, a rześka wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , sprawia iż nawet krótki spacer obok takiego ogrodzenia wycisza oraz relaksuje.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, należy uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki jakie przeważają w skwerze, a także nasze upodobania oraz czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o prostym pokroju samodzielnie rosną, częstokroć również ekspansywnie rozkwitają, jednak wymagają tez mnóstwo miejsca. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane zielone sztachety z plastiku zdołają być bardzo cienkie, jednak wypada je regularnie obcinać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są tez koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest zatem nad czym się myśleć, albowiem takie plot konstruuje się na długi okres czasu, czasem nawet na pokolenia.


Najczęściej zadowalający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwykły, ogromnie modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on mnóstwo zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio wytrzymuje susze,
•ekspresowo kiełkuje,
•cyklicznie podcinany porządnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek stanowi niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga lśniąca - jesienią wspaniale się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się praktycznymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej postać wyłącznie od strony reprezentacyjnej, a cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Niezwykle wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztachety PVC z Orneta stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki i ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy naokoło granic posesji. O ile mamy mnóstwo miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Gdy chcemy by nasze żywe plot było bardzo wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий