среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenia te s�� z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami ma��o biegłym ślipiem trudno je odróżnić.

Chociaż głazy ogrodzenia te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało fachowym ślipiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, łatwej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka albo wstępnie obrabia, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przesyła do miejsca budowy ploty plastikowe na ogrodzenie i furtę sztachetowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak połączony lepiszczem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Oprócz podstawy zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się barwa kamieni na sztachety Winylowe na ogrodzenie i furtę sztachetowa, przybierają one wtedy różne atramenty czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak pokaźnych złóż kroi się najogromniejsze bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można również siekać na sześciany o proporcjonalnych konturach, użytkowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można również je porcjować przy asyście specjalistycznych klinów i dłut na małe, nierównych obrysów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachety z plastiku używa się też wapienie - skały osadowe, powstałe z nazbieranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż i ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na plotki z plastyku na plot i furtę ogrodzeniowa. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania wewnątrz, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku a także własnych zamiłowań forma kamiennych tafli może być różny – od łamanych, nierównych, aż po prosto przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki oraz sztacheta plastykowe na plot i bramę sztachetowa tworzy się z kamieni przeróżnego obrysu, zestawionych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje z kawałków o nietypowych układach, wypada je odpowiednio łączyć tzn. tak, by forma każdego kolejnego zespalał się z poprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe szpary w środku wolno wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły lub pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia należą do głazów mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur prędko niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu obrastają też mchem oraz glonami. Można to uniemożliwić pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Sprofilowane jednostki pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego czyszczenia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, żeby głazy na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий